MAKALELER

Oyun ve Oyuncağın Çocuk İçin Önemi

Oyun, çocuğun motor ve zihinsel gelişiminde önemli rol oynar.

Depresyonda İntihar Riski

Kişinin yakın bir gelecekte kendini öldürme olasılığı intihar riski olarak tanımlanır.Depresyon, intihar riskinin en yüksek olduğu psikiyatrik rahatsızlıktır.

Stres Yönetimi

Antalya psikiyatri ve Antalya psikoterapi olarak bu makalemizde stres nedir, stres yönetimi, kaygı, sıkıntı ve gerilimi azaltmak için yapılması gerekenler, iş yaşamı ve öğrencilikte strese karşı öneriler konularını işleyeceğiz.

Özgüven Eksikliği

Özgüven, kişinin kendini sübjektif olarak değerlendirmesidir. Aşağıdaki üç parametreyi içerir.

Çocuklarda Özgüven Nasıl Gelişir

Duygusal bir gereksinim olan özgüven, kendimize biçtiğimiz özdeğerimizle doğru orantılıdır.

Öfkenizin Esiri Olmayın

Öfke günümüzde yaşamımızın bir parçası haline geldi. Öfkemizi içimize atarsak dert sahibi mi oluruz? “ Sinirini içine atma” öğretisi, modern dünyada başkalarını incitme hakkına sahip olma anlamında değerlendirilir oldu.

Kardeş Kıskançlığı

İki yaşından itibaren oluşmaya başlayan kıskançlık duygusu her yaşta görülebilse de çocukluk döneminde daha yoğundur. Bundan dolayı kardeş kıskançlığı birçok ebeveyne sorun yaşatabilmektedir.

Çocuk Eğitimi ve Çocuk Ruh Sağlığı

Bu yazımızda çocuk eğitimi, çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler ve çocuk psikolojisi, çocuk ruh sağlığı ile ilgili sıklıkla merak edilen sorulara yanıt arayacağız.

Çocuğun Özerklik Dönemi

Erikson’ un gelişim dönemleri sınıflamasında 12-36. aylar arası “özerklik dönemi” olarak adlandırılır. Halk arasında bu dönem tuvalet eğitimi dönemi diye bilinir.