HİPNOZ VE HİPNOTERAPİ

Hipnozun Klinikte Kullanımı

Bilimsel geçmişi 18’inci yüzyılın sonlarında Mesmer’le başlayan hipnoz, destekleyici tedavilerden davranış değişimine ve dinamik terapiye kadar her türlü psikoterapi yöntemiyle kullanılabilen bir tedavi aracıdır.

Hipnozda Telkin Verilmesi

Hipnoterapide tedavinin özünü telkinler oluşturur. Hipnoterapist, telkin ile kişideki bilinçdışı potansiyelleri açığa çıkararak değişimi sağlamaya çalışır.

Hipnoz ve Hipnoterapide Klinik Yaklaşım

Hipnoterapi almayı planlayan birçok danışanın ilk anda aklına gelen, ilk görüşmede hipnoza girip çıkıvermek ve hızla tedavi olmaktır. Fakat hipnoterapiye gelen danışanın da herhangi bir hastalıkta ya da psikoterapi öncesinde olduğu gibi ayrıntılı bir öykü ve psikolojik muayeneye ihtiyacı vardır.

Hipnoz İle Tedavi Edilebilen Hastalıklar

Modern hipnoz ile tedavi 18. yüzyıla dayanmaktadır. Hipnozun ağrı ve acıyı azaltmak için kullanılması eski zamanlardan beri malumdur. Bu yazımızda hipnoz ve hipnoterapinin tedavi edici etkilerinin olduğu bazı tıbbi ve psikiyatrik bozukluklardan söz edeceğiz. Algılanması gereken hipnozun primer tedavi değil, tamamlayıcı bir tedavi olduğudur.

Hipnozun Tedavi Amaçlı Kullanımı

İngiltere Tıp Cemiyeti 1955 yılında hipnozu, süjede (birey) (yüklemin bildirdiği durumu üzerine alan kimse) meydana gelen değiştirilmiş algının geçici durumu olarak tariflemiştir. Bu durum kendiliğinden veya çoğu kez sözel ve diğer uyaranlara yanıt olarak başka biri tarafından meydana getirilir.

Hipnoz ve Hipnoterapi

Hipnoz, kelime olarak uyku anlamına gelse de, aslında bilinçdışının uyanıklığını sağlama ve telkin alabilirlik durumudur.

Meditasyon

Meditasyon sessiz ve sakin bir ortamda tamamen kendimize konsantre olduğumuz, tüm vücudun gevşediği bir iç yoğunlaşması olayıdır.

Hipnoz İle Cinsel Sorunların Tedavisi

Cinsel sorunların tedavisinde hipnoz ve hipnoterapi güvenilir bir tedavi şeklidir. Hipnoterapi, psikoterapinin amaca hizmetini kolaylaştıran ve hızlandıran etkili bir yöntemdir.

Hipnoz ile Zayıflama

Obezite çağdaş dünyanın en büyük sağlık problemlerinden biridir. Sedanter bir yaşam ve aşırı beslenme alışkanlığının yanı sıra psikolojik, biyolojik ve genetik faktörlerin de etkisi söz konusudur.

Hipnoz

Modern hipnoz 200 yıldan fazla bir süredir bilimsel ve tedavi amacıyla kullanılmakla birlikte insanlara çok gizemli ve karmaşık gelmektedir. Özellikle psikanalitik terapide bilinçaltı malzemeye ulaşma açısından tedavide hipnozun özel bir yeri vardır. Hipnoz ayrıca ağrısız diş tedavi yöntemi olarak ve motivasyon arttırıcı olarak da yaygın kullanım alanı bulmuştur.

Hipnozda Hasta Seçimi

Günümüzde hipnoz bilimsel olarak kabul edilmekte ve bir terapi aracı olarak tedavide yerini almıştır.

Hipnozun Stres ve Anksiyete Bozuklukları Tedavisinde Kullanımı

Hipnoz, stres ve kaygı bozukluklarının tedavisinde uygulanan yöntemlerin yanında ek bir metot olarak kullanıma uygundur.