HİPNOZ VE HİPNOTERAPİ

Hipnozda Merak Edilenler

Bu yazımızda hipnoz nedir? otohipnoz nedir? hipnotik telkinler, hipnoz çeşitleri, hipnozun dereceleri gibi konulara değinecek, hipnozla ilgili merak edilen soruları yanıtlayacağız.

Psikiyatride Hipnoz ve Hipnoterapi

İnsanın beş duyusuyla ilgili, bilimsel temele dayalı bir kavram olan hipnoz, gizemli bir güç havası yaratılarak şov ve kişisel çıkar amaçlı kullanılmadığında etkili bir psikolojik tedavi yöntemidir. Hipnoz tedavi amaçlı kullanıldığında hipnoterapi adını alır. Bu yetki yönetmeliklere göre tıp doktoru ve diş hekimlerine verilmiştir.

Hipnoz ve Hipnoterapinin Faydaları

Hipnoz nedir? sorusunu yanıtlayabilmek için telkin ve telkinin kabul edilmesi ne anlama geliyor, bunu bilmemiz gerekir. Alınan telkine yönelik duygusal ve davranışsal tepkiler veriliyorsa telkin kabul edilmiş demektir. Kişi telkini kabul ettiyse hipnoz olmuştur. Yani bir telkinin kabul edilme hali hipnozdur.

Hipnozda Bilinçdışının Yeri ve Önemi

Tıbbi hipnoz ve hipnoterapi, birçok psikiyatrik ve psikolojik rahatsızlığın tedavisinde kullandığımız, tedaviyi hızlandırıcı ve psikoterapiye destek olan bir yöntemdir.

Hipnoz Nasıl Gerçekleşir

Hipnoz halinin ortaya çıkmasında, hipnozun bileşenleri dediğimiz inanç, hayal, ikna ve beklentiden oluşan zihinsel durumlar rol oynar.

Hipnoz ve Cinsel Tutumlar

Hipnoz sırasında danışanın olduğu kadar terapistin de bilinçdışı devrededir. Bundan dolayı hipnoz ve hipnoterapinin cinsel tedavi amaçlı kullanımında terapistin kendi cinsel tutumlarını tanıması önemlidir.

Hipnozun Tarihçesi

Uyku Tanrısı Hipnoz, Yunan mitolojisinde yorgun insanları alınlarına dokunarak veya kanatları ile yelpazeleyerek ya da üzerlerine sihirli bir toz dökerek uyutan bir varlıktır. Rüyalar Tanrısı Morpheus ise, Hipnozun oğludur. Hipnoz’un gücü sadece insanları değil, diğer Tanrıları bile etkileyebilmektedir. Zeus tarafından reddedilen Hera’yı kıramayan Hipnoz, Zeus’u uyutmuş ve o sersemlik içinde Zeus Heranın arzularına boyun eğmek zorunda kalmıştır.

Çocuklarda Hipnoz ve Hipnoterapi

Çocuklarda hipnoz uygulaması antik çağlara kadar dayanmaktadır. Braid ve Elliston büyük operasyonlarda anestezi yerine hipnozu birçok çocuk üzerinde başarıyla uygulamıştır.

Hipnozun Stres ve Anksiyete Bozuklukları Tedavisinde Kullanımı

Hipnoz, stres ve kaygı bozukluklarının tedavisinde uygulanan yöntemlerin yanında ek bir metot olarak kullanıma uygundur.

Hipnozda Hasta Seçimi

Günümüzde hipnoz bilimsel olarak kabul edilmekte ve bir terapi aracı olarak tedavide yerini almıştır.

Hipnoz

Modern hipnoz 200 yıldan fazla bir süredir bilimsel ve tedavi amacıyla kullanılmakla birlikte insanlara çok gizemli ve karmaşık gelmektedir. Özellikle psikanalitik terapide bilinçaltı malzemeye ulaşma açısından tedavide hipnozun özel bir yeri vardır. Hipnoz ayrıca ağrısız diş tedavi yöntemi olarak ve motivasyon arttırıcı olarak da yaygın kullanım alanı bulmuştur.

Negatif Otohipnozun Cinsellikteki Önemi

İnsanlar cinsellikle ilgili konularda içsel gözden geçirme, kendini analiz ve değerlendirmeyle daha meşguldürler. Cinsel sorunlara sahip insanların, seksüel yaşantılarına çok fazla mental enerji ve zaman harcadıkları bilinen gerçeklerdir. Seksüel yaşam döngüsündeki suçluluk duygusu, kendini ayıplama, performans kaygısı gibi benzer negatif reaksiyonlar, cinsel isteği ve cinsel işlevleri doğrudan etkilemektedir.