MAKALELER

İmposter Sendromu

Yaşamınız boyunca kariyerinizde iyi pozisyonlara gelmiş ve iyi işlere imza atmış biri olarak herkesin sizi başarılı görmesine rağmen, kendinizi yetersiz ve başarısız biri gibi mi algılıyorsunuz? Çevrenizdeki insanları kandırdığınızı mı düşünüyorsunuz? Temelinde kişinin kendini yetersiz ve başarısız hissetmesine sebep olan İmposter Sendromu adı verilen bir duygu durum bozukluğunu yaşıyor olabilirsiniz.

Kleptomani, Çalma Hastalığı

Kleptomani, herhangi bir parasal değeri olmaksızın tekrarlayıcı bir şekilde çalma dürtüsüne karşı koyamama ya da bu dürtülere karşı direnç göstermede zorluk yaşama durumudur.

Paylaşan Ebeveynlik

Sosyal medyada çocuklarıyla ilgili aşırı paylaşımda bulunan ebeveynleri tarifleyen sharenting, yani paylaşan ebeveynlik giderek psikolojik bir sorun halini almaktadır.

Erteleme Hastalığı Nedir

Literatürde “procrastination” olarak geçen erteleme hastalığı, kişinin yetiştirmesi gereken işleri ertelemesi ya da yapmaktan kaçınmasıdır.

Tükenmişlik Sendromu

Son zamanlarda kendinizi yorgun, mutsuz, bitkin ve sorumluluklarınızı yerine getiremeyecek kadar güçsüz mü hissediyorsunuz. Bir süredir işe gitmek istemiyor hatta gitseniz bile orada bulunmak dahi istemiyor musunuz? Bütün işler gözünüzde büyüyor ve çok çabuk sinirleniyorsanız psikolojik bir rahatsızlık olan tükenmişlik sendromunu yaşıyor olabilirsiniz.

Kendilik Psikolojisi

Kendilik (self) psikolojisi Heinz Kohut tarafından geliştirilen psikanalitik bir kuramdır. İnsanın bebeklikten başlayan ruhsal gelişimine narsizm boyutundan bakar.

Duygusal Açlık Bir Yeme Bozukluğu mu

Psikiyatride duygusal yeme sorunlarına sıklıkla rastlanmaktadır. İnsan vücudu bedensel, ruhsal ve fiziksel bir bütünü temsil eder. Beslenme ise, insan yaşamının sağlıklı olabilmesi ve yaşamını devam ettirebilmesi için en temel ihtiyaçtır. Beslenme ihtiyacının karşılanması biyolojik gerekliliğin yanı sıra psikolojik yönden iyi olma hali için de büyük önem taşır.

Sosyal İkilem Davranışsal Bağımlılık

Sosyal medya uygulamalarının kullanımı günümüzde bağımlılık haline gelmiştir. Bu durum bireyleri izole etmekte, psikolojik dengeyi bozabilmekte, başta depresyon olmak üzere çeşitli ruhsal sorunlara neden olabilmektedir. Antalya Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi olarak ''Sosyal İkilem'' belgeselini izlemenizi öneririz.

Sosyal Fobide Aile Etkisi

Sosyal fobi gelişiminde aile risk faktörü olabildiği gibi koruyucu da olabilmektedir. Genel olarak anksiyete bozuklukları kuşaklar arasında aktarım yoluyla ailelerde sürebilmektedir.