MAKALELER Sayfa 2

Sürekli Geç Kalmak

Günlük yaşantınızda zaman zaman bir yerlere geç kaldığınız elbette olmuştur. Bazen bir randevuya, bazen bir iş görüşmesine, bazen de katılmanız gereken önemli bir toplantıya…

Ördek Sendromu

Sosyal Medya’da … Mış Gibi Göstermek : Ördek Sendromu

Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayı Bırakın

Yaşamın birçok evresinde davranışlarınızı değerlendirebilmek için diğer insanlarla kendinizi karşılaştırma eğiliminde bulunabilir ya da başkaları tarafından kıyaslanmak zorunda bırakılıyor da olabilirsiniz.

Alışveriş Bağımlılığı, Onyomani

Bir maddenin ya da bir davranışın olumsuz sonuçlarına rağmen ısrarla devam ettirilmesine “bağımlılık” denir. Terim olarak bağımlılık, madde ile sınırlandırılmış olsa da artık günümüzde birçok davranışın bağımlılığa yol açtığı yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Hayatta Kalmanın Suçluluğu

Bazen hayatta kalmak daha çok acı verir insana.

Evlilik Korkusu

Evlilik, birbirine değer veren iki insanın birlikte bir yaşam paylaşmak ve hayat arkadaşı olabilmek için yasal yollara başvurarak ortak hayallerini gerçekleştirebileceği bir yoldur. Ancak, birçok çiftin ortak hayali olan evlilik düşüncesi, bazı çiftler için evlilik tarihinin yaklaşmasıyla birlikte problem haline dönüşebilmektedir.

Göç Psikolojisi

Göç, kişilerin çeşitli sebeplerden dolayı gelecek hayatının bir kısmını ya da tamamını geçirebilmek için bir yerleşim yerinden diğerine yaptıkları coğrafi yer değiştirmeyi kapsayan sosyal bir değişimdir. Günümüzde hem Türkiye’de hem de dünyada göç hareketi artmış durumdadır.

Filofobi, Aşık Olma Korkusu

Aşk, insanı heyecanlandıran, birçok kişinin midesinde kelebekler uçuşturan, farklı ve çok özel bir duygudur. Bu kadar yoğun ve özel duyguyla tanışan birçok kişi kendini şanslı hissederken, kimileri için aynı durum söz konusu değildir.

Psikolojide Gece Yeme Sendromu

Geceleri yemek yeme aslında birçok kişinin sık sık yaptığı alışkanlıklar arasındadır. Özellikle yatmadan önce yenen o son yemek ya da uykudan uyanıp tüketilen yiyecekler hem fiziksel hem de ruhsal anlamda kişiyi rahatsız ederek hastalığa dönüşebilir. Bu yazımızda gece yemek yemenin hangi durumlarda ve ne zaman bir sağlık sorununa dönüştüğünü ele alacak, psikolojide gece yeme sendromundan söz edeceğiz.