Hipnoz ile Zayıflama

Obezite çağdaş dünyanın en büyük sağlık problemlerinden biridir. Sedanter bir yaşam ve aşırı beslenme alışkanlığının yanı sıra psikolojik, biyolojik ve genetik faktörlerin de etkisi söz konusudur.

Başarılı bir zayıflama programı uygun ve uzun süreli terapi, tecrübeli terapist, düzenli diyet, fiziksel egzersiz, spor ve aile işbirliğini gerektirir.

Zayıflama tedavisinde hastaların duygu ve düşünceleri önemlidir. Bir grup hasta için kilo kaybı gerçekçi bir amaç anlamına gelmeyebilir veya tedaviye uyum göstermeyebilir. Kilo kaybını takip etmek yerine bireyin fazla kilolu olduğunu kabullenmesi ilk hedef olabilir.

Zayıflama tedavisinde bilişsel-davranışçı yaklaşım ve hipnoterapi kombinasyonu en tercih edilen ve etkili yöntemdir.

Birçok araştırma hipnoza yatkınlıkla kilo kaybı arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir.

Son yıllardaki kontrollü karşılaştırmalı çalışmalarda hipnoz ile zayıflamanın mümkün olduğu ispatlanmış olup, davranışsal terapi ve hipnoterapi kombinasyonunun tek başına bilişsel davranışçı terapilere göre üstünlüğü görülmektedir.

Obezite tedavisinde hipnozun kullanıldığı hastaların uzun vadeli kilo kayıpları ve verilen kiloyu daha uzun süre korudukları net olarak ortaya çıkmıştır.

Birçok obez hasta genelde gergindir ve bu gerginliği yemekle atlatma döngüsüne girmektedir. Hipnoterapi bireyin gerginliğini atabileceği, kendisini daha rahat hissedeceği, hayatında önemli olan şeyleri derinlemesine düşünebileceği bir ortam hazırlamaktadır.

Hipnotik telkinler hastanın yeme dürtüsüyle ilgili kendini kontrol etmesine yardımcı olmaktadır. Hipnoz esnasında;

1- Yiyecek miktarını azaltma

2- Belirli zaman ve mekânlarda yemek yeme

3- Diyetin önemi

4- Dengeli ve kaliteli beslenme

5- Yüksek kalorili yiyecekleri yerken bulantı ve kusma gibi tiksindirici tepkiler uyandırma gibi telkinler verilir.

Normal beslenme alışkanlığını kazandırmak tedavinin önemli bir parçasıdır. Obezler genelde çok hızlı yemekte ve doygunluk hissini algılayamamaktadır. Yemek yemenin bir sanat haline getirilmesi, yavaş yavaş yenerek her lokmanın tadına varılması hipnoterapinin temel amaçlarındandır. Açlık ve doygunluk hislerinin doğru olarak farkındalığını kazandırmak tedavinin aşamalarındandır.

Egzersiz alışkanlığı kazandırmak yönünden hipnoz ve otohipnozla hayal ettirilen bisiklet egzersizleri sıklıkla kullanılan yöntemlerdir.

Trans esnasında sistematik olarak yapılan tavsiyeler sayesinde açlık ve doygunluk hisleri bilinçli hale gelmektedir.

Hipnotik telkinler çoğu obez hastada mevcut vücudundan tiksinme, aşağılık duygusu, kendilerini iradesiz, güçsüz ve zayıf hissetme duygularını yok ederek egolarını güçlendirmekte, öz saygılarını arttırmaktadır. Bu sayede bireyler kilo problemlerini çözmeye motive olmaktadır.

Obez hastalar sık sık tedaviyi bırakma eğilimindedir. Çok az bir kilo artışı veya diyete rağmen beklenen kiloyu bir an önce verememe onlar için yıkım gibi algılanabilir. Bu duyguyu kırmak ve motivasyonu arttırmak için hipnotik telkinler oldukça yararlıdır.

Özellikle aşırı obez ve kronik vakalarda hastalarda değişime karşı bir direnç söz konusudur. Bu hastalarda travmatik olay ve çözülmemiş duygusal problemleri yemek yiyerek kapatma isteği vardır. Bu travmatik olayların altında çoğu kez bir ensest, fiziksel bir taciz, kronik evlilik uyuşmazlıkları, ihmal edilme gibi sorunlar yatabilir. Böyle durumlarda ego güçlendirici terapiler ile hastanın tedaviyi sabote edici davranışlarını önlemek gerekmektedir.

Zayıflama tedavilerinde esas amaç ve asıl sorun kilo sabitlemesi ve kilo geri alımının önlenmesidir. Kilo vermeyi takip eden 1-2 yıl içinde zaman zaman psikoterapötik destek ve günlük bireysel otohipnoz egzersizleri önemlidir.

Sonuç olarak diyebiliriz ki obezite tedavisinde çok boyutlu hipnoz tekniklerinin kullanımı birçok avantaj sağlamaktadır. Hipnoz teknikleri çoğu kez davranışçı terapilerle birlikte kullanılır.

Hipnotik telkinler terapi sürecini hızlandırmakta, etkili ve kalıcı zayıflamada pozitif sonuçlar doğurmaktadır.

Kilo vermekte zorlanıyor, verdiğiniz kiloları kısa sürede geri alıyorsanız zayıflamada hipnozu tercih edebilirsiniz.Bilinçdışınızda kilo almanızı kolaylaştıran, diyet ve egzersize uyumunuzu bozan yanlış inaçları hipnoz ve hipnoterapi ile yok etmek mümkündür.

Antalya psikiyatri ve Antalya psikoterapi merkezi olarak hipnoterapiyi bilimsel bir yöntem olarak zayıflamada, obezite tedavisinde kullanıyoruz. Hipnoz ile zayıflamak, kalıcı kilo kontrolü sağlamak için Antalya psikiyatri ve psikoterapi merkezimizi tercih edebilir, bilimsel tıbbi hipnoz ve hipnoterapi hizmeti alabilirsiniz.

Hipnoz ile zayıflama ve obezite tedavisi Antalya, Lara, Muratpaşa, Antalya.

Psikiyatrist Emine Filiz Uluhan.