MAKALELER Sayfa 10

Stres Yönetimi

Antalya psikiyatri ve Antalya psikoterapi olarak bu makalemizde stres nedir, stres yönetimi, kaygı, sıkıntı ve gerilimi azaltmak için yapılması gerekenler, iş yaşamı ve öğrencilikte strese karşı öneriler konularını işleyeceğiz.

Özgüven Eksikliği

Özgüven, kişinin kendini sübjektif olarak değerlendirmesidir. Aşağıdaki üç parametreyi içerir.

Çocuklarda Özgüven Nasıl Gelişir

Duygusal bir gereksinim olan özgüven, kendimize biçtiğimiz özdeğerimizle doğru orantılıdır.

Öfkenizin Esiri Olmayın

Öfke günümüzde yaşamımızın bir parçası haline geldi. Öfkemizi içimize atarsak dert sahibi mi oluruz? “ Sinirini içine atma” öğretisi, modern dünyada başkalarını incitme hakkına sahip olma anlamında değerlendirilir oldu.

Kardeş Kıskançlığı

İki yaşından itibaren oluşmaya başlayan kıskançlık duygusu her yaşta görülebilse de çocukluk döneminde daha yoğundur. Bundan dolayı kardeş kıskançlığı birçok ebeveyne sorun yaşatabilmektedir.

Çocuk Eğitimi ve Çocuk Ruh Sağlığı

Bu yazımızda çocuk eğitimi, çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler ve çocuk psikolojisi, çocuk ruh sağlığı ile ilgili sıklıkla merak edilen sorulara yanıt arayacağız.

Çocuğun Özerklik Dönemi

Erikson’ un gelişim dönemleri sınıflamasında 12-36. aylar arası “özerklik dönemi” olarak adlandırılır. Halk arasında bu dönem tuvalet eğitimi dönemi diye bilinir.

Akılcı Duygusal Terapi

Akılcı duygusal davranış terapisi (ADDT), Albert Ellis (1913-2007) tarafından geliştirilmiştir. Psikanaliz eğitimi alan Ellis, psikanalizin edilgen yapısı ve yavaş ilerlemesinden dolayı akılcı duygusal davranış terapisini geliştirmiştir.

Çocuk Cinsel İstismarı

Çocuk cinsel istismarı özellikle ülkemizde yaygınlaşan bir sorun olarak dikkati çekmekte, ciddi psikolojik travma yaratarak geleceği etkileme potansiyeli doğurmaktadır.