Kadınlarda Orgazm Bozukluklarında Grup Terapisi

Cinsel sorunların tedavisinde son yılların yükselen trendi grup içinde tedavi yaklaşımlarıdır. Grupla tedaviler daha çok eşi olmayanlar için başlatılmış olmakla birlikte her tür hasta için terapistlerden rağbet görür hale gelmiştir.

Grup terapileri sıklıkla kadınların orgazm bozukluklarının tedavisinde uygulanmaktadır. 1974 yılında Amerika’da cinsel terapist Barbach, pre-orgazmik grup tedavileri adıyla masturbasyon eğitimini temel alan bir ekol yaratmıştır. Bu uygulamanın amacı, kadınların önce kendi başlarına, sonra da eşleriyle orgazm olmalarını kolaylaştırmak ve sağlamaktır.

Tüm cinsel terapilerdeki ortak yaklaşım burada da söz konusudur.

Cinsel eğitim, cinsel tutum, önyargı ve davranışların keşfedilmesi ve kademeli giden ev ödevi egzersizleri baz alınmaktadır.

Barbach 5 ile 10 arasında değişen pre-orgazmik gruplara ortalama 10 seanslık bir terapi önermektedir. Terapi genelde kadın terapistler tarafından uygulanır. İlerleyen dönemde kadın cinselliğine ilişkin erkeklerin tutumu ile ilgili sorulara erkek gözüyle yanıt almak için gruba bir erkek davet edilir.

Ev ödevlerinin ilki her kadının evde bir boy aynası önünde çıplak durarak kendini incelemesidir. Burada kadının bedenini tanıması, çıplakta kendini rahat hissetmesi hedeflenmektedir.

İkinci aşamada kadın cinsel anatomisi, kadın cinselliğinin fizyolojisi gibi konularda kitaplar önerilir, Kegel egzersizleri tavsiye edilir. Aşama aşama masturbasyonla ilgili ev ödevleri verilir ve kendi kendine orgazm olabilmeleri istenir. İlerleyen oturumlarda kadınların öğrendiklerini eşleriyle olan birlikteliklerine nasıl taşıyacakları ve partner koordinasyonu sağlanır.

Grup terapilerinin cinsel terapilerde bazı avantajları vardır.

1)Grupta kadınlar benzer sorunları başkalarının da yaşadığını görmekte ve yalnız olmadıklarını anlayarak psikolojik olarak rahatlamaktadır.

2)Terapist kadar birbirlerinin fikir ve önerilerinden de yararlanılmaktadır.

3)Model alma, taklit etmek gruplarda sinerji yaratmaktadır.

4)Grup tedavileri bireysel ve çift terapilerine göre daha ekonomiktir.

Eşlerin kadın grup terapilerine katılamamaları bazen tedaviyi sınırlayarak bir dezavantaj yaratabilmektedir. Bazı kadınların cinselliklerini başka kadınların yanında konuşamamaları da bir dezavantaj olabilir.

Orgazm bozukluklarının yanında vajinismus tedavisinde de grup tedavileri başarılı olmaktadır. Psikodrama gibi başka psikoterapi yaklaşımlarının eklenmesi özellikle vajinismus tedavilerinde başarıyı arttırmaktadır.

Eşi ile orgazm sorunu olan kadınların, eşiyle duygusal problemleri, aile sorunları olan kadınların bireysel veya çift ve aile terapisi görmeleri daha uygun olur. Çoğu vajinismus tedavisinde çift terapilerinde tedaviye uyum, devam ve başarı oranı daha yüksektir.