Erken Boşalma ve Tedavisi

Neden erken boşalıyorum, erken boşalma nedenleri, erken boşalan erkek ne yapmalı, erken boşalan erkek hangi doktora gitmeli, erken boşalma tedavisi nedir soruları birçok erkeğin yanıt aradığı cinsel problemlerdendir.

Erken boşalma, erkeklerdeki cinsel sorunlar arasında ilk sırayı alan bir problemdir. Erken boşalma ve tedavisine girmeden önce boşalma tanısı ve erken boşalma tanımını yapmak gerekir.

Çabuk kavramı somut bir şey olmayıp, muğlak bir kavram olduğundan, erken boşalma nedir? sorusuna tek bir cevap vermek mümkün değildir. En genel tanımlardan biri, erkeğin boşalmasının zamanlamasını kontrol edememesidir.

Amerikan Psikiyatri Topluluğunun DSM-5 tanı ölçütlerinde erken boşalma sınırı, boşalmanın vajinaya girdikten sonra yaklaşık 1 dakika içinde olması ve kişinin isteğinden önce gerçekleşmesidir. Bu durum en az 6 aydır mevcut ve cinsel etkinliklerin en az %75’inde görülüyorsa erken boşalma tanısı konulabilir.

Kinsey, Pomeroy, Martin gibi cinsel terapistlerin araştırmalarında erkeklerin dörtte üçünün vajinaya girişten itibaren 2 dakika içinde boşaldıkları görülmektedir. Boşalma süresi temel ölçüt olmamakla birlikte psikiyatri dünyasında ortak görüşlerden biri birleşmeden önce boşalmanın ya da 1-4 dakikalık cinsel birleşme süresinin erken boşalma olarak kabul edilmesidir. Birey ya da partneri sorun olarak gördüğü takdirde 5-7 dakikalık cinsel birleşme süresi de erken boşalma olarak değerlendirilir.

Erken boşalmada en doğru ve tedavinin de özünü oluşturan tanım ise boşalma refleksi üzerinde istemli denetimin olmamasıdır. Erken boşalan erkek yüksek uyarılma düzeylerinde kontrolü elinde tutamamakta, refleks olarak boşalmaktadır. Erken boşalan erkekler cinsel ilişkinin keyfinin yaşandığı plato hazzını yaşayamadan heyecanlanır ve boşalırlar. Bu erkeklerde uyarılmanın ardından yaşanması gereken, bir süre ilişkide kalınan plato fazı yoktur, birey gönüllü uzatma veya ertelemeyi başaramaz. Bunlardan dolayı erken boşalma aslında bir orgazm bozukluğudur.

Bazı durumlarda veya bazı partnerlerle olan erken boşalmayı tanımlayan durumsal erken boşalma, hayatı boyunca hiçbir boşalmayı kontrol edememeyi tanımlayan primer erken boşalma ve daha önce boşalma denetimi varken bir dönem sonra erken boşalmaya başlayan erkekleri tanımlayan sekonder erken boşalma kavramları psikiyatristlere tanı ve tedavide yol gösterir.

Cinsel birleşme sıklığı, partner özellikleri, ön sevişme süreci gibi özellikler erken boşalma tanı ve tedavisinde cinsel terapist tarafından mutlaka dikkate alınmalıdır. İlk cinsel ilişkilerde erken boşalma yaşanması gayet doğaldır.

Erken boşalma erkeğin ve kadının hayatlarını karartacak bir mutsuzluk kaynağı olabilir. Endişe, korku ve kaygı içindeki erkek kendisini yeteneksiz ve yalnız hissedecektir. Yoğun utanç duygusu sıklıkla klinik tabloya eşlik eder. Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin eşlerinde sekonder olarak cinsel ilgi ve istek azalması ya da orgazm bozuklukları görülmesi hiç de şaşırtıcı değildir. Birçok kadın ne olduğunu anlayamayacak, kendisinin kusurlu olduğunu, beğenilmediğini düşünebilecektir. Sorunu üstlenip, kendisinin bu soruna neden olduğunu düşünen kadınlar olduğu gibi kızgın, sinirli ve agresif tutum takınabilen bir çok kadın da erkeği bencillikle suçlayabilmekte, kendisinin memnuniyet ve mutluluğunu önemsemediğini düşünebilmekte, erkeği aşağılayabilmektedir. Bu durumlarda boşanmaya kadar gidebilecek evlilik çatışmaları yaşanabilmektedir.

Erken boşalma tedavisinde medikal tedaviye yönelmek birçok hekimin ve bireyin kolayına gelse de büyük ümitlerle başlanan tedavi çoğu kez hüsranla sonuçlanmakta, kalıcı tedavi için cinsel terapi gerekmektedir. İyi bir cinsel eğitimin yanında bütün kimlik ve kişilik yapısını ele alan bireysel psikoterapi, terapinin gereğinde hipnoz- hipnoterapi ile desteklenmesi erken boşalma tedavisinin altın standartıdır. Birçok vakada cinsel danışmanlık ve rehberlik hizmeti tedavide yeterli olabilirken, bazı olgularda da uzun süreli psikoterapiler gerekebilmektedir.

Akıl, beden ve duygusal ilişki sarmalındaki karmaşıklık anlaşıldığında erken boşalma sorununun üstesinden tam olarak gelinecektir. Cinselliğin özünde ruhi ve bedeni zevki paylaşmak olduğunu anlayan, erken boşalmayı ve performansı takıntı haline getirmeyen, duygusal yakınlık, zevk ve erotizmi birleştirerek, sadece yaşanılan anın tadını çıkarmaya çalışan çiftler cinsel yaşamlarında maksimum doyuma ulaşacak, cinsel sorunlarını rahatlıkla çözeceklerdir. Geçmişin acı hatıraları ve geleceğin kaygılarından uzaklaştığımız anda cinsel sorunların tedavisinde en büyük adım atılmış olacaktır.

Erken boşalma ile ilgili birçok yanlış bilgi hafızalarda yer etmiştir. Bunları şöyle özetleyebiliriz.

1-Cinsel ilişki en az 30 dakika sürmelidir.

2-Güçlü bir erkek ilişki sırasında eşini mutlaka orgazma ulaştırır.

3- Erken boşalan erkek cinsel yönden yetersizdir.

4- Eskiden yapılan mastürbasyonlar bugün erken boşalmaya sebep olmaktadır

5- Erken boşalma nedenleri sadece psikolojiktir.

6- Erken boşalan erkeğin partneri aktif ve erotik olmamalıdır

7- Erken boşalma gençlere özgüdür.

8- Erken boşalma kadının suçudur.

9- Erken boşalan erkek bencildir.

10-Kadının orgazmı penisin vajina içindeki hareketlerine bağlıdır.

11-Erken boşalma Türk erkeklerinde daha sık görülür.

12-Erken boşalma ilişkideki güç ve iktidar mücadelesinden kaynaklanır.

Bu maddeler cinsel mit dediğimiz hurafelerdir. Tedavide bu cinsel mitlerle yüzleşilecektir. Cinsel terapilerde çoğu kez cinsel fonksiyon değerlendirme formu, anksiyete ve depresyon ölçekleri ile cinsel doyum testi yapılarak cinsel istek, uyarılma ve orgazma yönelik cinsel fonksiyonlar hakkında bilgi edinilir. Erkeklerde sertleşme ve erken boşalma ölçekleri de uygulanır. Cinsel danışma ve rehberlik hizmeti birçok cinsel problemin çözümünde yeterli olabilir.

Erken boşalan erkeklerin tedavisinde sorun yanlış öğrenmelere dayanıyorsa cinsel terapistin işi kolaydır. Skor odaklı düşünen, erkekliği cinsellikle bağdaştıran, ayıp, günah, yasak düşünceleriyle yetişmiş, mastürbasyonla ilgili hurafelere sahip erkeklerin tedavisi kolay olacaktır

“Yine olmayacak” , “Yine erken boşalacağım” ,”Ya başaramazsam”, “Kendimi tutamayacağım”, “Eşimi tatmin edemeyeceğim” gibi takıntı ve kaygılara sahip erkeklerde ise tedavi biraz daha uzun sürer. Erken boşalacağına inanan erkek strese girecek, bu kısır döngü erken boşalmayı tetikleyecektir. Bilişsel terapi ile bu performans kaygısını yenmek ve erken boşalmayı tedavi etmek mümkündür.

Erken boşalma tedavisinde en dirençli grup ise bilinçdışı çatışmaları olan erkeklerdir. Bilinçdışında kendini cezalandıran, erken boşalarak var olmaya çalışan erkeklerde zorlu bir tedavi süreci yaşanabilir. Narsistik kişilik yapısına sahip, mükemmeliyetçi, ayrıntıcı, takıntılı ve strese dayanma gücü zayıf erkekler cinsel terapisti en çok zorlayacak gruptur.

Sadece erken boşalmayı ortadan kaldırmaya yönelik tedaviler başarısızlığa mahkumdur. Erken boşalma gerçekte bir sonuçtur. Erken boşalmayı yaratan etmenleri ortadan kaldırmaya yönelik cinsel terapiler kalıcı tedaviyi sağlayacaktır. Kişilik yapısının uzantısı, evlilik ilişkisinin uzantısı, partner ilişkisinin uzantısı çoğu kez devrede olduğundan cinsellik odaklı, mekanik ve salt medikal tedaviler uzun vadeli, kalıcı tedavilere götürmez.

Evet, erken boşalma bir kader ya da doğal bir durum değildir. İyi bir cinsel terapi, sorunu çözecektir. Antalya Psikiyatri ve Psikoterapi merkezi olarak cinsel danışma ve rehberlik hizmeti yanında cinsel terapi ve bireysel terapilerle tüm cinsel sorunlarınızın tedavisine yardımcı oluyoruz.

Erken boşalıyorum ne yapmalıyım diyorsanız Antalya psikiyatri ve psikoterapi merkezi olarak yanınızdayız.

Cinsel Terapi Merkezi Antalya, Antalya Cinsel Eğitim ve Danışmanlık.

Antalya Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi, Lara/Muratpaşa/Antalya.

Psikiyatrist Dr. Emine Filiz Uluhan.

Uz. Dr. Aykut Uluhan.